Частування

Що таке "Частування"?

Частування - це функція мобільного застосунку Expirenza, яка дозволяє користувачам пригощати один одного у вашому закладі.

Тобто, ваші ж гості створюватимуть для вас додатковий потік відвідувачів. Бо, отримане "Частування" - це привід для людини завітати до вас, щоб використати подарунок і, обовʼязково, замовити щось іще.

Сценарії використання для гостей:

  1. Хлопець робить своїй дівчині маленький сюрприз, купуючи десерт та каву в її улюбленій кавʼярні за рогом

  2. Донька, що живе за кордоном, пригощає батьків вечерею у гарному ресторані на їхню річниц

  3. Один друг купує іншому пиво, бо програв спір, щодо майбутнього фіналіста Ліги Чемпіонів

Сценарії використання для ресторанів:

  1. "Сорі бонуси" з можливістю відслідковувати конверсію

  2. "Giveaway" акції в соціальних мережах для залучення нових гостей або просування новинок у меню

Як це працює?

Функція “Частування” за принципом роботи нагадує “подарункові сертифікати”, але предметом дарування є конкретна страва або напій з вашого меню. А сам процес частування, як і у випадку з “подарунковим сертифікатом” складається з двох частин, розділених у часі - покупки "Частування" покупцем та його використання отримувачем.

Термін дії “Частування” складає 90 днів. Після чого, отримувач вже не зможе використати “Частування” для оплати замовлення, а сплачені кошти стануть прибутком вашого закладу.

Покупка “Частування”:

Як покупка "Частування" виглядає у застосунку Expirenza?

  1. Покупець, у мобільному застосунку Expirenza обирає заклад та позицію меню, наприклад, Наполеон за 160 грн;

  2. Покупець вказує номер телефону людини, яку хоче пригостити;

  3. Покупець підтверджує та оплачує "Частування";

  4. Expirenza відправляє “Частування” отримувачу за номером телефону;

  5. Кошти виплачуються на банківський рахунок вашого закладу.

Як покупка "Частування" проводиться в POS-системі закладу?

  1. Expirenza створює у POS-системі замовлення з подарунковим сертифікатом "EXPZ Certificate"* на суму обраного товару. Це дозволяє уникнути розриву у складському обліку.

    • Для “Наполеон” за 160 грн буде проведений як: "EXPZ Certificate"* на суму 160 грн

  2. Expirenza додає у замовлення оплату типом оплати Expirenza (“Банківська картка”) для оплати замовлення

  3. Expirenza закриває замовлення в POS-системі

  4. POS-система друкує фіскальний чек:

    • 160 грн - “Безготівка”

* Якщо у вашому закладі продажі розподіляються між декількома ФОП / Юридичними особами, то в номенклатурі буде декілька сертифікатів, наприклад, "EXPZ Certificate (Кухня)" та "EXPZ Certificate (Бар)" або "EXPZ Certificate (ФОП)" та "EXPZ Certificate (ТОВ)"

Покупка "Частування": облік та оподаткування

Покупка “Частування” для продавця - це емісія “подарункового сертифіката” на суму, що дорівнює вартості обраного покупцем товару. Економічна суть такої операції полягає в оформленні передоплати товару.

Так, продаж подарункового сертифіката - це “перша подія”. Вона відображається, як звичайне отримання авансу, тобто проводиться через РРО/ПРРО із зазначенням найменування товару "EXPZ Certificate”.

Якщо продавець є платником ПДВ, то доведеться також за "першою подією" (отриманням передоплати) нарахувати податкові зобов’язання, скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН.

Оскільки спеціального коду УКТ ЗЕД для “подарункового сертифіката” не існує, можна обрати умовний код "00120" з переліку умовних кодів товарів, які повинні застосовуватися за відсутності кодів товарів в УКТ ЗЕД. Довідник умовних кодів товарів: https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/288992.html

ℹ️ Довідкові матеріали:

Отримання “Частування”

Як отримання "Частування" виглядає у застосунку Expirenza?

  1. Гість (отримувач "Частування") приходить у заклад;

  2. Робить замовлення офіціанту: Наполеон (160 грн) та Лате (80 грн)

  3. Гість переходить до розрахунку, в мобільному застосунку Expirenza;

  4. Система автоматично віднімає вартість "Частування" із суми до сплати;

  5. Гість оплачує замовлення та йде задоволеним.

Як отримання "Частування" проводиться в POS-системі закладу?

  1. Гість оплачує замовлення в застосунку Expirenza

  2. Expirenza додає у замовлення оплату:

    • 160 грн - типом оплати EXPZ Certificate (“Подарунковий сертифікат”), для оплати "Частування"

    • 80 грн - типом оплати Expirenza (“Банківська картка”), для оплати решти замовлення

  3. Expirenza закриває замовлення в POS-системі

  4. POS-система друкує фіскальний чек з двома типами оплати:

    • 160 грн - “Подарунковий сертифікат”

    • 80 грн - “Безготівка”

Отримання "Частування": облік та оподаткування

Отримання “Частування” - отоварювання “подарункового сертифіката” - це звичайне відвантаження товару, тобто "друга подія".

Варто зазначити, що у випадку з “Частуванням” вартість виданого товару завжди дорівнює номіналу проданого “подарункового сертифіката”. Таким чином, жодних нових податкових зобовʼязань в момент використання “подарункового сертифіката” у продавця не виникає.

Рекомендації ДПС, щодо застосування РРО, у разі придбання товарів за подарунковим сертифікатом:

У разі здійснення розрахунків за допомогою подарункового сертифіката або з використанням відомостей, талонів, безкоштовних рецептів розрахункові операції проводяться через реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) (для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД) з позначенням форми оплати: «безготівкова».

Важливо, що суб’єкт господарювання має право уточнити вид форми оплати: «подарунковий сертифікат», «талон», «відомість», а за безкоштовними рецептами – «безоплатно» та суму коштів за цією формою оплати. Якщо загальна сума покупки більша ніж вартість, зокрема, подарункового сертифіката, талонів, то в чеку зазначається декілька форм оплати: «готівкова та/або безготівкова» та сума коштів за кожною формою оплати, яка була використана при здійсненні розрахункової операції.

Джерело: https://km.tax.gov.ua/kampaniya-prro/610828.html

Також, згідно з роз'ясненнями ДПС, позначення у фіскальному чеку форми оплати для попередньо внесених коштів, як "Попередня оплата" або "Передоплата" не буде вважатись порушенням:

...розрахункові операції у разі проведення розрахунків за попередню (авансову) оплату за товар (послугу) проводяться через РРО із зазначенням у касовому чеку «передоплата товарів»...

Джерело: https://nvp.tax.gov.ua/kampaniya-prro/568897.html

ℹ️ Довідкові матеріали:

Тариф "Частування"

Тариф на "Частування" складає 10%.

Комісія сплачується в момент продажу частування (сертифікату), а гроші, як завжди, зараховуються на ваш банківський рахунок, за мінусом комісії.

На прикладі "Тирамісу" за ціною 205.00 грн, комісія становитиме 20.50 грн, тобто 10%.

Підключення та налаштування

Підключення у POS-системі

Для підключення функції "Частування" можуть знадобитись деякі додаткові налаштування у POS-системі. Ви можете звернутись за допомогою у підключенні даної функції до дилера вашої POS-системи або провести налаштування самостійно згідно з інструкціями.

Наразі функція “Частування” доступна лише для POS-системи Syrve.

В майбутньому можливість підключення функції "Частування" буде доступна і для інших POS-систем.

Налаштування у кабінеті ресторану

  1. Перейдіть у розділ "Частування" електронного кабінету Expirenza за посиланням https://admin.expirenza.com/

  2. У блоці "Налаштування в POS-системі", звʼяжіть сертифікати для продажу "Частувань" з банківськими рахунками для виплат

  3. Налаштуйте позиції меню, які будуть доступні для продажу як "Частування"

  4. Активуйте функцію "Частування"

Відповіді на часті запитання (F.A.Q.)

Як відбувається покупка частування через застосунок Expirenza? Частування доступне користувачам мобільного застосунку Expirenza. Передусім, це страви, які відображаються в застосунку завдяки електронному меню. Якщо у вашому закладі використовується електронне меню від Expirenza, то такі страви вже синхронізовані з вашою POS-системою автоматично, що означає, що гості зможуть купити та відправити частування через застосунок Expirenza.

А якщо у мене електронне меню від іншого сервісу, наприклад, Choice? Це не проблема, між Expirenza та Choice існує інтеграція, за якою страви з електронного меню Choice передаються в застосунку Expirenza. Головне, щоб ваші страви з POS-системи були синхронізовані з меню Choice. Якщо такої синхронізації немає, то покупка частування недоступна у вашому закладі. Радимо звернутися до команди Choice або до команди Expirenza.

Якщо страва додана у стоп-лист, чи може її придбати гість? У застосунку Expirenza відображаються тільки активні страви. Якщо страва додана у стоп-лист або деактивована у вашому електронному меню, то така страва не відображається в застосунку Expirenza і недоступна для покупки.

Звіти. Як мені дізнатися кількість придбаних частувань, що саме купили на подарунок, і коли за цим подарунком прийшли у заклад? Детальний звіт щодо проданих частувань можна отримати у розділі “Звітність”, електронного кабінету закладу. Завантажте звіт "Оплати". У ньому ви знайдете дві сторінки: “продажі” та “частування”. Наприклад, у березні гість купує та дарує частування своїй подрузі. Забрати частування вирішили у квітні, ціна на таку страву вже змінилася. Виходить недостача? Ні, зміна ціни на страву після того, як вона вже була продана як частування, не впливає на це частування. У бухгалтерському обліку ця страва оплачена в момент купівлі частування за тією ціною, яка була на момент продажу. У момент використання частування ця страва оплачується за рахунок знижки або сертифіката.

Добре, а якщо дівчина прийшла за частуванням, а такої страви вже немає у нашому меню? Ми часто змінюємо меню, тому це типова ситуація. Коли таке трапиться, офіціант може запропонувати додати до замовлення іншу страву з меню, аналогічну за вартістю до Частування. У такому випадку на додану страву потрібно застосувати знижку.

Як одержувач дізнається, що хтось пригостив його? Одержувач частування отримує повідомлення у вигляді SMS (якщо він ще не користувач застосунку Expirenza) або PUSH-повідомлення в застосунку Expirenza. На отримання частування у отримувача є 90 днів, після чого сертифікат анулюється. Купівля частування проходить по бухгалтерії як покупка сертифіката у день продажу. Використання частування в бухгалтерії відбувається як часткова оплата замовлення способом оплати "Подарунковий сертифікат".


Last updated